ניתוח תנועה (ריצה ועוד) בוידאו
 
 

השימוש בוידיאו בניתוח תנועה, כחלק ממניעה ושיקום פציעות, הופך כיום לאחד הכלים האבחנתיים והטיפוליים היעילים בידי הפיזיותרפיסט.  מאחר וחלק ניכר מהפציעות הם תוצאה של שילוב בין הפעילות היום יומית אותה אנו מבצעים והצורה בה אנו מבצעים אותה, כל פעולה חוזרנית יכולה להוות גורם סיכון אם היא מבוצעת בצורה לקויה. 

צילום בוידיאו של סוגי הספורט השונים כמו: הליכה, ריצה, רכיבה, חבטת טניס או זריקה או בדיקת תחנות העבודה במפעלים וצורת הישיבה מול מחשב מאפשר קבלת מידע לגבי איכות הביצוע וגורמי הסיכון בו.

ליקויים כמו חולשה וקיצור שרירים, טווחי תנועה פרקיים מוגבלים וליקויים יציבתיים הינם מאותם גורמי סיכון העלולים להביא לפציעות גב, צוואר, ברכיים כתפיים, שברי מאמץ ואחרים. פציעות אלו ניתנות למניעה על ידי הערכה והדרכה נכונה.  יש לזכור כי כל פציעה עלולה לגרום להפסקת אימונים או אובדן ימי עבודה.

הערכת תנועה בוידיאו נעשית במרכזי רפואת הספורט והרפואה התעסוקתית בעולם מזה זמן רב.  בארץ לעומת זאת הטכניקה נפוצה פחות.  השימוש בתהליך זה בספורט הוכח כיעיל לא רק במניעת פציעות ושיקומן אלא גם בשיפור הישגים והוא חלק בלתי נפרד מחיי היום יום של ספורטאי העלית, אך מתאים גם לספורטאי החובב.  ברפואה התעסוקתית נפוץ השימוש בחברות היי טק, קווי ייצור ותחנות עבודה.

איך עושים את זה?
תהליך ההערכה מורכב מ 4 שלבים:

  1. הערכה תנועתית של הנבדק, המורכבת מתנועות עמוד שידרה, סקירה של טווחי תנועה של המפרקים העיקריים ואורך שרירים. יכולת הייצוב של חגורת האגן והכתף והערכה תנועתית של פעולות תפקודיות פשוטות.

  2. צילום וידאו של הספורטאי בפעילות (ניתן להביא גם צילומים מהבית, אך לקבל הדרכה לגבי צורת הצילום מראש)
    בהערכות ארגונומיות ניתן לספק צילומי סטילס של עמדות העבודה או לתאם הגעה למפעל של הפיזיותרפיסט.

  3. בדיקת הצילומים וניתוחם בעזרת תוכנת מחשב מיוחדת להערכת תנועה המודדת את זוויות התנועה גודלן ומהירותן.
  4. התאמת תוכנית תרגילים והדרכה למטופל.

משך תהליך ההערכה לספורטאים הוא כשעה וחצי, כאשר לאחריו יש לתאם זמן הדרכה של כ 45 דק.
בהערכות ארגונומיות, זמן ההערכה תלוי במספר העמדות ומורכבותן.

לעיתים יומלץ למטופל המשך טפול או מעקב אחרי התקדמותו, בעיקר במקרים של כאב קיים או ליקויים ביומכניים משמעותיים.

 
 

בית זילברמינץ, שלם 3 רמת גן מיקוד 522155      טלפון: 03-6760402    פקס: 03-6760261