מפרק הלסת TMD
 
 

הטיפול הפיזיותרפי בבעיות של מפרק הלסת.

אורי בר זאב, פיזיותרפיסט מוסמך, מומחה בטיפול מנואלי. מטפל במפרק הלסת

 

בעיות הנובעות מתפקוד לקוי של מפרק הלסת יתאפיינו בכאב באזור שרירי הלעיסה (באזור הלחיים), לעיתים עם כאבים חדים בזמן לעיסה, הגבלה בפתיחת הפה ורעשים הדומים לקליקים שיתלוו לפתיחה הפה וסגירתו.

סימפטומים ותופעות נוספות יכולים להיות כאבי ראש , כאבי צוואר ורגישות בשרירי הצוואר, תנועה לא חלקה (סטיה צידית של הלסת לדוג') של הלסת בזמן פתיחה וסגירה של הפה , נעילה של הפה עם חוסר יכולת לפתוח או לסגור, רעשים וצילצולים באוזן, כאב באוזן, שחיקת שיניים מואצת, קשיים בבליעה, כאבים מאחורי העין ורגישות לאור.

הסיבות לבעיות רבות ומגוונות. בעיות מבניות במפרק הלסת כמו גמישות יתר או שינויים ניוונים, יציבה לא נכונה של עמוד השידרה הצווארי, מנח ותפקוד לקוי של הלשון בחלל הפה,ברוקסיזם (שחיקת שיניים בלילה או ביום), שימוש יתר בשרירי הלעיסה במהלך היום כתוצאה ממתח או הרגלים כמו לעיסת מסטיק.

עם או בלי הגורמים הנ"ל ברקע, ארוע חד פעמי כמו פתיחה מקסימלית ממושכת של הפה (טיפול שיניים לדוג'), נסיון לקחת ביס גדול או תאונה יכולים להיות הגורם ש"יעיר" את המפרק ויהפוך אותו לסימפטומתי.

הטיפול הפיזיותרפי יתחיל כמובן בבדיקה. מטרת הבדיקה היא קודם להבין את מקור הכאב . האם הבעיה נובעת ממפרק הלסת עצמו, האם מהמערכת שרירי הלעיסה או אפילו כאב שמושלך מעמוד השידרה הצווארי. אח"כ נרצה להבין את הגורמים שהביאו לכאב כמו יציבה לקויה או הרגלים בעייתים ועוד.

הטיפול ינסה לתת מענה לבעיות שנמצאו בבדיקה. אם קיימת הגבלה בטווח פתיחת הפה ניתן לשפר זאת ע"י טכניקות מנואליות (שנעשות בעזרת ידי הפיזיותרפיסט) למפרק, טכניקות מנואליות  לשרירים, ודיקור מערבי לשרירי הלעיסה. בנוסף לטיפול ישנם תרגילים לעבודה עצמית של המטופל שנועדים לשפר את טווח התנועה של מפרק הלסת, הרפיית המתח השרירי ושיפור התפקוד השרירי על מנת להקנות תנועה יותר סימטרית וללא כאבים. בבעיות הנובעות מעמוד השידרה הצווארי הטיפול יתמקד בשיפור טווחי התנועה (אם מוגבלים) וחיזוק שרירי היציבה בעזרת תרגילים. 

 

 
 

בית זילברמינץ, שלם 3 רמת גן מיקוד 522155      טלפון: 03-6760402    פקס: 03-6760261